BAŇKOVÁNÍ

Baňkování + masáž baňkami

 

Jistě jste už slyšeli o výborných účincích přikládání baněk?

Kromě výrazného uvolnění svalů a blokád mají velký význam na čištění organismu od toxických látek, které se ve ztuhlých svalech usazují. Baňkování se v Číně používalo po tisíciletí. Pouze se používaly jiné nástroje než dnešní baňky (např. telecí rohy..). Později se zjistilo, že baňkování je účinné při léčbě mnoha nemocí, zároveň se uplatnilo jako pomocná metoda v tradiční čínské chirurgii.


Používání baněk má dvojí účinek:

všeobecný  - pročištění krve, zlepšení oběhu, regulace a zdokonalení funkce autonomního nervového systému atd.

místní  - odstranění bolesti, uvolnění ztuhlých svalů apod.

 

 

Uveďme pár účinků:

1. Vliv na kůži: Fyzikální podněty působí přímo na vlasovou cibulku a rozšiřují krevní cévy. Prostřednictvím mírného tahu se zrychluje tkáňový      metabolizmus v kůži, zlepšuje se činnost potních a mazových žlázek.

2. Vliv na svaly: Slabý tah, vyvíjený při baňkování, stimuluje podkožní kapiláry, což aktivuje funkci krevních cév ve svalech.

3. Vliv na klouby: Baňkování je výborná metoda při revmatizmu. Prokrvují se lépe klouby a zvýší se sekrece synoviální tekutiny.

4. Vliv na zažívací ústrojí: Sací síla lehkého podtlaku v bodech na břiše stimuluje vnitřní orgány, zlepšuje peristaltiku a sekreci i kvalitu trávicích šťáv.

 

Postup při baňkování:
1. tělo potřeme olejem
2. baňka se přiloží na tělo


Uvnitř baňky dojde k sání, které baňku udrží na kůži.

Baňky ponecháme na těle přibližně 20 minut, poté odstraníme, setřeme zbylý olej a ponecháme pacienta ještě malou chvíli odpočívat.

Po baňkování by mělo následovat zvýšení pitného režimu, čímž umocníme jeho účinek

 

 

 

Co můžeme očekávat během baňkování a po něm:


        Téměř bez výjimky dochází po 1. sezení k lehkému zamodření nebo ke vzniku prstencovitých otisků na kůži způsobených okraji baněk. Velikost těchto krevních podlitin závisí na délce sezení a síle sání. Pacient by měl cítit teplo, tah a pnutí kůže, nikoliv bolest. V důsledku zlepšení metabolismu cítí pacient po proceduře teplo a tělesnou pohodu spojenou s mírným pocitem žízně a závrati. Následkem podtlaku a jeho vlivu na oběh, může dojít k lehkému poklesu krevního tlaku, zvlášť u osob s nízkým krevním tlakem.    

   Proto pacienti po ukončení procedury neodcházejí bezprostředně domů.


        Podstata léčby baňkami spočívá nejen v odstranění staré krve z pokožky, ale také ve vyčištění kožního povrchu od jedovatých látek. Rozšíření cév ve svalech usnadňuje průtok krve. Mimo to se upravuje i mízní (lymfatický) oběh. Zvýšený krevní průtok vyvolá vzestup teploty v kůži i ve svalech, takže po baňkování vzniká dojem jako by kůže sálala.
Baňkování je vhodné pro léčbu bolestí, onemocnění krevního oběhu, zažívacího a dýchacího ústrojí, svalové slabosti, působí kladně na nervový systém. Baňkování má vliv i na složení krve. Zvyšuje se počet červených i bílých krvinek a kyselé PH krve se mění na zásadité nebo neutrální, což odpovídá čištění krve.

 

 

Masáž šíje - pomáhá odstranit bolesti hlavy, potlačit migrénu a zároveň uvolnit svalstvo v této oblasti

 

Masáž bederní páteře - baňkování vám spolehlivě odstraní bolesti zad, baňkování dokonce pomáhá při bolestivé menstruaci a při ledvinových potížích

 

Masáž hrudní páteře - provádí se zezadu i zepředu) ? baňkování pomáhá při suchém kašli, pomáhá ulevit při astma, zánětech průdušek a dalších obtížích spojených s kašlem

 

Masáž podbřišku - baňkování je výborná metoda při problémech s močovým měchýřem a častých zánětech močových cest

 

Masáž lokte - masáž je účinná při všech bolestech,  např. tenisový loket

 

Masáž kyčelního kloubu - masáž baňkováním je vhodná při zánětech, bolestech kyčelního kloubu, aplikuje se přímo na postižený kloub

 

Masáž kolena - baňkování vás zbaví bolesti kolenního kloubu, pomůže při otocích způsobených namáháním kloubu či zraněním